ΠΡΟΤΥΠΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ

Στη σχολή μας λειτουργούν πρότυπα τμήματα για παιδιά, ξεκινώντας από την ηλικία των τεσσάρων ετών. Η παιδαγωγική μέθοδος που ακολουθείται στη σχολή για τους μικρούς μαθητές, περιλαμβάνει εκτός των άλλων τεχνικών και την εφαρμογή μουσικοκινητικών παιχνιδιών.Τα τμήματα είναι ολιγομελή (τμήματα νηπιακά, παιδικά και εφηβικά), απευθύνονται σε αγόρια και κορίτσια και τα μαθήματα συνοδεύονται από ζωντανό τραγούδι Flamenco.

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Διδάσκει η χορεύτρια και χορογράφος Στεφανία Μαρία Σιδέρη, απόφοιτος του τμήματος Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (κατεύθυνση ψυχολογίας) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.Η Στεφανία Μαρία Σιδέρη διαθέτει στο ενεργητικό της σεμιναριακές γνώσεις Χοροθεραπείας και Ειδικής Αγωγής πιστοποιημένες από το Ε.Κ.Π.Α. , ενώ η πολύχρονη διδακτική της εμπειρία τόσο στην Έλλάδα όσο και στο εξωτερικό κοντά στην αναγνωρισμένη ''maestra'' Ana Maria Lopez,την καθιστούν μια εξαιρετική δασκάλα του είδους με μεγάλη μεταδοτικότητα.

ΤΜΗΜΑΤΑ ΝΗΠΙΑΚΑ ΑΠΟ 4 ΕΤΩΝ

Το Flamenco συντελεί στην σωστή και ολοκληρωμένη μυοσκελετική ανάπτυξη των παιδιών και θέτει της βάσεις για την διατήρηση της σωστής στάσης του σώματος.

ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΦΗΒΙΚΑ

Το Flamenco ενθαρρύνει την δημιουργικότητα των εφήβων, συντελεί στην ανάπτυξη της εξέλιξης της προσωπικότητας τους και τους βοηθά να αναπτύξουν το δικό τους ταπεραμέντο.

ΤΟ FLAMENCO ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ

ΤΟ FLAMENCO ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ...

Ως μέσο έκφρασης των συναισθημάτων το Flamenco χαλαρώνει, εκτονώνει και απελευθερώνει βοηθώντας στην ψυχική ισορροπία του παιδιού. Ιδιαίτερα ευεργετικός έχει αποδειχθεί ο χορός αυτός σε παιδιά που έχουν αυξημένα επίπεδα άγχους.

ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ