About Image

Στεφανία Μαρία Σιδέρη

Η Στεφανία Μαρία Σιδέρη γεννήθηκε στην Αθήνα το 1985. Σε ηλικία 18 ετών παράλληλα με τις πανεπιστημιακές της σπουδές, αρχίζει να ασχολείται ερασιτεχνικά με τον χορό φλαμένκο. Το 2009 παίρνει το πτυχίο της από το τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (με κατεύθυνση Ψυχολογίας) της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.Επίσης διαθέτει στο ενεργητικό της σεμιναριακές γνώσεις ''Χοροθεραπείας'' και ''Ειδικής Αγωγής'' πιστοποιημένες από το Ε.Κ.Π.Α.

Η αγάπη  όμως και το πάθος της για το φλαμένκο, σε συνδιασμό με την προτροπή του σπουδαίου χορευτή Juan Manuel Fernandez Montoya (Farruquito) σε σεμινάριό του που παρακολούθησε  το 2006 στη Σεβίλλη της Ισπανίας, την οδηγούν στην απόφαση να ασχοληθεί επαγγελματικά πλέον με τον χορό αυτό. Το 2009 μετακομίζει στην πηγή του φλαμένκο, την πόλη Jerez de la Frontera της Ανδαλουσίας.

Στο Jerez de la Frontera, γνωστό για την παράδοσή του στο φλαμένκο, ζει και σπουδάζει για τα επόμενα 5 χρόνια (2009-2014) υπό την καθοδήγηση της  μεγάλης δασκάλας και καταξιωμένης χορεύτριας Ana Maria Lopez και της ταλαντούχας χορεύτριας Carmen Herrera. Κοντά στην Ana Maria Lopez, δασκάλας βραβευμένης πολλές φορές για τον τρόπο διδασκαλίας της και ιδιαίτερα για την διδασκαλία  του ρυθμού ''bulería'', διεισδύει εις βάθος στα μυστικά της τέχνης του φλαμένκο, αναπτύσσοντας γνώσεις τόσο για το χορό όσο και για το τραγούδι του. Η παρουσία της Ana Maria Lopez θα είναι καταλυτική για την πορεία των σπουδών της καθώς δεν θα  είναι μόνο δασκάλα της αλλά και μέντοράς της. Εκείνη θα την μυήσει στη φιλοσοφία του φλαμένκο και θα θέσει τις σωστές βάσεις για την εξέλιξή της.Θα μάθει μαζί της, οχι μόνο τις τεχνικές του χορού φλαμένκο αλλά και πως διδάσκεται αυτός σε κάθε ηλικία (ξεκινώντας από την ηλικία των 4) και σε όλα τα πιθανά επίπεδα, επαγγελματικά και ερασιτεχνικά.

Παράλληλα μαθητεύει και κοντά στη διεθνώς αναγνωρισμένη χορεύτρια και χορογράφο Mercedes Ruiz. Η σπουδαία αυτή χορεύτρια τη διδάσκει την τεχνική του χορού φλαμένκο με κάθε λεπτομέρεια, καθώς και την ειδική τεχνική της bata de cola (φουστάνι με ουρά).

Τόσο η Ana Maria Lopez όσο και η Mercedes Ruiz θα επηρεάσουν καθοριστικά την διαμόρφωση του προσωπικού χορευτικού της στιλ, ένα στιλ elegante  και puro jerezano (αμιγώς χερεθιάνικο).

Γρήγορα εκτιμάται το ταλέντο της και ξεκινάει την επαγγελματική της πορεία, το 2011, όταν επιλέγεται, μεταξύ άλλων, από τη δασκάλα της Mercedes Ruiz για να αποτελέσει μέλος χορευτικής ομάδας που πραγματοποιεί εμφανίσεις σε tablaos και peñas (χώροι αποκλειστικά διαμορφωμένοι για την παρουσίαση της τέχνης του φλαμένκο) της Ανδαλουσίας.Έχει χορέψει υπό την διεύθυνση και τα palmas της Mercedes Ruiz και του γνωστού κιθαρίστα Santiago Lara στις: [Peña Don Antonio Chacón, (Jeréz), Peña flamenca de Huelva (Huelva), Peña flamenca “Amigos del cante” (Chiclana), Peña cultural flamenca “El perro de Paterna” (Guadalcacín),κ.τ.λ.] Την ίδια χρονιά η δασκάλα της Ana Maria Lopez την παρουσιάζει και την συνοδεύει στα palmas μαζί με την Carmen Herrera στον διεθνή διαγωνισμό φλαμένκο της πόλης Ubrique της Ανδαλουσίας “Concurso Nacional de Arte  Flamenco Ciudad de Ubrique”,μαζί με τον κιθαρίστα Domingo Rubichi, και τον τραγουδιστή Miguel Lavi .

Το Μάρτιο του 2012 χορεύει στη μουσική σκηνή Tio Zappa στα πλαίσια του φεστιβάλ φλαμένκο της πόλης Jerez de la Frontera “Festival de Jerez XVI ediciόn”. Tην ίδια χρονιά λαμβάνει μέρος στο διεθνή διαγωνισμό φλαμένκο του ρυθμού alegría, στην peña “La Perla de Cadiz” (XV Concurso Nacional de Baile por Alegrias, Peña Flamenca la Perla de Cadiz), συνοδευόμενη στα palmas από την Mercedes Ruiz, τον David Carpio στο τραγούδι και τον Santiago Lara στην κιθάρα, αποσπώντας αξιοσημείωτες κριτικές.

Πολυάριθμες είναι επίσης οι εμφανίσεις της στην ιστορική peña Los Cernicalos στην πόλη Jeréz, συνοδευόμενη από τις Ana Maria Lopez και Carmen Herrera, ενώ σημαντική υπήρξε και η εμφάνισή της στο Κέντρο Πολιτισμού στην Τριάνα της Σεβίλλης “Centro Cultural Don Cecilio De Triana”, το Νοέμβριο του 2013.

Παράλληλα, συνεχίζει να επιμορφώνεται και να διευρύνει τις γνώσεις και την εμπειρία της στο φλαμένκο λαμβάνοντας μέρος σε σεμινάρια και μαθήματα με καταξιωμένες προσωπικότητες του είδους (Farruquito, Maria José Franco, Olga Pericet, Ana Morales, Patricia Guerrero, Adela Campallo, Rafael Campallo, Leonor Leal, Torombo, και άλλους). Επίσης παρακολουθεί  μαθήματα τραγουδιού φλαμένκο με τον Χερεθιανό τραγουδιστή Juan Manuel Junquerita και συμμετέχει σε σεμιναριακούς κύκλους τραγουδιού φλαμένκο που διοργανώνει η peña ''Tio José de Paula'' στην πόλη Jeréz de la Frontera.

Από το 2013 παραδίδει μαθήματα και σεμινάρια χορού φλαμένκο, στις πόλεις Jeréz και Σεβίλλη της Ισπανίας.ε την προτροπή του σπουδαίου χορευτή Juan Manuel Fernandez Montoya (Farruquito) σε σεμινάριό του που παρακολούθησε  το 2006 στη Σεβίλλη της Ισπανίας, την οδηγούν στην απόφαση να ασχοληθεί επαγγελματικά πλέον με τον χορό αυτό. Το 2009 μετακομίζει στην πηγή του φλαμένκο, την πόλη Jerez de la Frontera της Ανδαλουσίας.

Από το 2013 παραδίδει μαθήματα και σεμινάρια χορού φλαμένκο, στις πόλεις Χερέθ και Σεβίλλη της Ισπανίας ενώ το 2014 επιστέφει στην Ελλάδα μόνιμα και ιδρύει   την δική της σχολή «Escuela de Arte Flamenco Stefania Maria»(2015).Παράλληλα συνεχίζει να εμφανίζεται και να δίνει παραστάσεις με την ομάδα της στο εξωτερικό και ιδιαίτερα στην Ανδαλουσία, ενώ το 2019 λαμβάνει μέρος στον σημαντικότερο διαγωνισμό flamenco της Ισπανίας «XXII Concurso Nacional De Arte Flamenco De Córdoba» αποσπώντας αξιοσημείωτες κριτικές.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ FLAMENCO ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ

- XXIII Concurso Nacional de Arte Flamenco Ciudad de Ubrique