ΣΧΟΛΗ

About Image

ΣΧΟΛΗ

Η σχολή ''Escuela de Arte Flamenco Stefania Maria'' είναι μια σχολή εξειδικευμένη και αφιερωμένη αποκλειστικά στην διδασκαλία του παραδοσιακού ισπανικού χορού Flamenco και βρίσκεται στην περιοχή της Αγίας Παρασκευής (Ελευθερίου Βενιζέλου 81). Ξεχωρίζει για την υψηλή ποιότητα των μαθημάτων που προσφέρει τόσο σε επίπεδο γνωστικό όσο και σε επίπεδο διδασκαλίας. Τα τμήματα είναι ολιγομελή και κάθε μαθητής αντιμετωπίζεται ξεχωριστά ανάλογα με τις ανάγκες του.Τα μαθήματα απευθύνονται τόσο σε ερασιτέχνες όσο και σε επαγγελματίες και συνοδεύονται από ζωντανό τραγούδι Flamenco.
ΙΔΡΥΤΡΙΑ ΣΧΟΛΗΣ

Η ιδρύτρια της σχολής χορεύτρια και χορογράφος Στεφανία Μαρία Σιδέρη, απόφοιτος του τμήματος Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (κατεύθυνσης ψυχολογίας) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σπούδασε και έζησε το Flamenco στην πηγή του, στην πόλη ''Jerez de la Frontera'' της Ανδαλουσίας.Μαθήτευσε κοντά σε μεγάλους καλλιτέχνες του είδους όπως ''Ana Maria Lopez'', ''Mercedes Ruiz'', ''Farruquito'' μεταξύ άλλων και συμμετείχε στους πιο σπουδαίους διαγωνισμούς Flamenco της Ισπανίας όπως ''XXII Concurso Nacional De Arte Flamenco De Cordoba''.Έχει χορέψει υπό την διεύθυνση και τα palmas της σπουδαίας χορεύτριας Mercedes Ruiz και του γνωστού κιθαρίστα Santiago Lara σε πολυάριθμες ''peñas'' (χώρους αποκλειστικά διαμορφωμένους για την παρουσίαση της τέχνης του Flamenco) της Ισπανίας ενώ την έχουν συνοδέψει αξιόλογοι τραγουδιστές όπως Miguel Lavi, David Lagos, Jose Mijita, David Carpio.To 2015 ιδρύει την σχολή ''Escuela de Arte Flamenco Stefania Maria'' με σκοπό να διαδώσει την αγάπη της, το πάθος της και τις γνώσεις της για την ιδιαίτερη τέχνη του χορού αυτού ενώ παράλληλα συνεχίζει να δίνει παραστάσεις και σεμινάρια εντός και εκτός Ελλάδας.

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΧΟΛΗΣ

Στην σχολή μας διδάσκεται ο παραδοσιακός χορός Flamenco σύμφωνα με τον τρόπο που διδάσκεται στην Ισπανία δίνοντας έμφαση σε αυτό που ονομάζουμε ''sentido''(αίσθηση), ενώ τα μαθήματα συνοδεύονται από ζωντανό τραγούδι Flamenco. Στόχος της σχολής δεν είναι απλά η διδασκαλία μιας χορογραφίας στους μαθητές, αλλά η βαθύτερη κατανόηση από τους τελευταίους της άρρηκτης σχέσης του τρίπτυχου τραγούδι-χορός-κιθάρα.

ΖΩΝΤΑΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ

Στη σχολή μας διδάσκεται ο παραδοσιακός χορός Flamenco σύμφωνα με τον τρόπο που διδάσκεται στην Ισπανία δηλαδή τα μαθήματα συνοδεύονται από ζωντανό τραγούδι Flamenco.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Η δομή του κάθε μαθήματος είναι σύμφωνη με την δομή αντίστοιχων πρότυπων μαθημάτων της Ισπανίας.Κάθε μάθημα περιλαμβάνει την διδασκαλία του ρυθμού flamenco ''compas'',την τεχνική και τις δομές του καθώς και την διδασκαλία χορογραφίας ενώ τα μαθήματα συνοδεύονται από ζωντανό τραγούδι Flamenco.Τμήματα ερασιτέχνικά και επαγγελματικά.

FLAMENCO ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

Στη σχολή μας λειτουργούν πρότυπα παιδικά τμήματα όλων των ηλικιών ξεκινώντας από την ηλικία των τεσσάρων ετών (τμήματα νηπιακά-παιδικά-εφηβικά) ενώ τα μαθήματα συνοδεύονται από ζωντανό τραγούδι flamenco.Διδάσκει η χορεύτρια και χορογράφος Στεφανία Μαρία Σιδέρη με αρωγό την ψυχοπαιδαγωγική κατάρτιση της καθώς είναι απόφοιτος του τμήματος Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας(κατεύθυνσης ψυχολογίας) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.Επίσης διαθέτει στο ενεργητικό της σεμιναριακές γνώσεις Χοροθεραπείας και Ειδικής Αγωγής πιστοποιημένες από το Ε.Κ.Π.Α. ενώ η πολύχρονη διδακτική εμπειρία της τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό κοντά στην αναγνωρισμένη ''maestra'' Ana Maria Lopez, την καθιστούν μια εξαιρετική δασκάλα του είδους με μεγάλη μεταδοτικότητα.Μέσα από την εφαρμογή μουσικοκινητικών παιχνιδιών προσαρμοσμένων στις απαιτήσεις του χορού Flamenco, τα παιδιά αποκτούν ρυθμό, εξοικιώνονται με την υψηλή τεχνική του και γνωρίζουν την ιδιαίτερη κουλτούρα που πλαισιώνει τον χορό αυτό.

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ FLAMENCO

Κατά την διάρκεια της χρονιάς διοργανώνονται στη σχολή μας προβολές καθώς και σεμινάρια θεωρητικά και πρακτικά ώστε να φέρουν τον μαθητή πιο κοντά στην ιδιαίτερη κουλτούρα του Flamenco.